Gledanje filmova i serija sa partnerom poboljšava vezu? Evo šta kažu istraživanja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.993

Gledanje filmova i serija sa partnerom poboljšava vezu? Evo šta kažu istraživanja

27e4a3ba1ca9bda476193db2497e7d1d43f604d0.jpg

Foto: Shutterstock

Da li serije i filmove gledate sami ili sa partnerom? Istraživanja kažu da bi trebalo sve više da odvajamo vreme za zajednički boravak kraj ekrana.

Postoje tri različite prednosti zajedničkog gledanja serija i filmova: poboljšava komunikaciju, daje vam priliku za zajedničko iskustvo i gradi fizičku intimnost.

Profesor komunikacionih studija Kevin Sauter rekao je za CBS Nevs da gledanje izmišljenih likova kako se bave životom otvara prozor za razgovor o sličnim izazovima u stvarnom životu parova.

- Recimo da se pitanje podizanja dece pojavi u seriji. Odjednom govorite o načinu na koji odgajate svoju decu. To je uvid u um vašeg partnera koji verovatno vidi svet drugačije od vas - objasnio je on.

Možda se sećate da ste se kao dete divili nekom filmskom liku. Da li se sećate koliko ste bili zaokupljeni tim okruženjem u kome se on nalazi? Ulazak u svetove koje stvaraju TV emisije sa svojim partnerom čini nešto slično i vama kao odrasloj osobi, prema studiji iz 2016. objavljenoj u Journal of Social and Personal Relationships. Jedna od autorki studije, Sara Gomilion, napisala je za Scientific American da istraživanje pokazuje da „parovi mogu da koriste zajednička iskustva sa TV emisijama i filmovima kao strategiju da nadoknade nedostatak zajedničkih društvenih iskustava u stvarnom svetu“.

Navike zajedničkog gledanja serija i filmova mogu da izgledaju poprilično jednostavno, ali možete naići na neke prepreke, posebno ako vi i vaš partner imate različite ukuse. Pokušajte da ne kritikujete predloge vašeg partnera i pronađete nešto što će zaokupiti obostranu pažnju.

(Magazin.novosti.rs)
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Well serije i filmovi su idealan izvor za vodjenje "velike debate" samo da ne preraste u treći svetski termonuklearni rat. Zato gledajte zajedno još na početku veze jer posle može da bude kasno. Ovako se upoznajete još na početku dokle su vam dometi vaših "raketa." Ako ste izvan dometa dobro ćete se slagati :) ali ako ste u dometu raketa sigurno će vas potrefiti. Već viđeno kod mojih. :(
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.993
Ma serije i filmovi dobro dođu za neko interno zezanje, jer ako volite iste filmove i serije, kasnije ćete replike iz filmova koristiti kao metafore u razgovoru. Bar je kod mene u kući to slučaj. Ponekad nas niko ne kapira o čemu pričamo, što i nije tako loše. Može da bude inspirativno.
Ali ako se još na početku ne slažete po tom pitanju, to posle stvarno može da preraste u rat. Ona hoće da gleda turske serije, a on je više "CSI" tip.
Kuku majko! :beee:
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Moja majka je zaljubljena u turske serije pogotovu onoga patetičnog Sulejmana Ne-veličanstvenoga. Dok ja ne mogu ni da ga mislim a kamoli da ga gledam. Ranije kada su došle one španske, meksičke serije vidiš samo jedno da sve ide u krug. Pogledaš prvu srednju i poslednju i vidiš da ništa nisi propustio. Ondak se prešlo na prvu i poslednju a kasnije na poslednju epizodu i kao da si gledao celu seriju.

Lično volim ovaj Star Trek Vojadžer seriju koju sam obrnuo celu desetak puta. Svaka epizode je remek delo sa određenom porukom koja je zaista impresivna. Bila je jedna epizoda vrlo zanimljiva kada Doktor Hologram vrši dijagnostiku memorije i fali mu memorija koju neko briše i sada se pokušava da odkrije ko je i zašto izbrisao. Roberto Pikardo je za Dr glatko mogao da dobije Oskara to je fantastično.
Ono što je interesantno je razlog zašto mu je izbrisana memorija i da je neverovatno kako su "glupavi" bili koji su mu dali algoritam po kome odlučuje ko živi a ko umre. Znači dobio je dva člana posade i jedan mora da se spse a drugi će da umre. Njegova greška je bila što je tobože dao prioritet "prijatelju" a onoga koga ne poznaje on ga je ostavio da umre. Ali on još to ne zna..... I sada ide ta rasprava sa kapetanicom i kaže da uvek ide prvo onaj koji je teže ranjen taj se spasava prvi. Problem nastaje kada su dvoje isto tako teško ranjeni kako ćeš ondak odrediti ko će ići prvi da se leči jer će onaj drugi da umre. E on je spasao onoga "prijatelja" a drugi običan član posade je umro i to je sada greh ali mu nisu rekli već su ga ostavili da troši procesorsku snagu da sam otkrije u čemu je pogrešio i na kraju nije našao odgovor a odgovor je vrlo jednostavan.

Ajde Zvončice moja pogodi koji je odgovor trebao da da to jest onaj programer je trebao da mu zada rutinu po kojoj izabire koga će prvo da leči ako ima dva isto tako teško i smrtno povređena pacijenta jer jedan će se spasiti a drugi će umreti. Moje je pitanje po kojem kriterijumu ti odlučila ljubičice moja ko će se spasiti a ko će umreti ali ne smeš da gledaš da li ti je jedan od njih prijatelj ili ne. Zamisli da su oba nepoznata da bi ti lakše donela odluku? Malena mozgalica uživaj u razmišljanju. ;):cool:;) :give_r: :give_r: :give_r:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.993
E, to je teško pitanje. Ako ne smeš da gledaš da li ti je prijatelj ili nije, onda gledaš po tome ko je sposoban da "nastavi bitku", ili bar ko je mlađi, ili lakše ranjen. Ako je neko već teško ranjen, može da se desi da rešiš da njega spaseš, a on umre u toku spašavanja, i šta si onda uradio? Umru obojica. Ne valja.
Eto... zadovoljan? :give_r:

Al' nisam ja za te svemirske serije, ja volim kriminalističke, ili humorističke, ali one kao nekad. Engleski, crni humor, kao što je Crna Guja ili Monti Pajton. Onaj američki, banalan humor, mi nije zanimljiv.


A volim i one koje u kojima ima i malo parapsihologije, i mistike, al' nešto u poslednje vreme ne mogu da ubodem neku dobru. :confused:
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Hmmmmmmm jok. Tek si pogodila obod mete "onda gledaš po tome ko je sposoban da "nastavi bitku", ili bar ko je mlađi" ali još je dug put do centra mete. Spasavaš onoga ko je vredniji za zajednicu to jest posadu broda. Ako je jedan inženjer a drugi običan trooper spasavaš inženjera. Kao što se kaže ti si nezamenljiva bombončice moja ali ja jesam zamenljiv. :) :give_r: Treba da gledaš onaj Marvelov film Ant-Man šta "mrav" kaže "osi?" ;););)

Tako je kada radim sa "smrtnicima" pa previdim da nijesu svi sledbenici "Tamne Strane Sile." :cool::cool::give_r::give_r::give_r:

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.993
Vredniji za zajednicu je onaj koji je u tom momentu sposoban da preživi. Ako je inženjer u toliko lošem stanju, da je teško da će preživeti, on će ti i sam reći - spasi onog drugog, to je u ovom trenutku pametnije. Pa bez obzira koliko je u pitanju sasvim običan trooper. Na to sam mislila.
No dobro... Nisam sledbenik Tamne Strane Sile, to definitivno. Ja sam jedna obična Zvončica. ;) :give_r:

 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Pitanje je glasilo kada su dva isto tako teško i smrtno povređena pacijenta pročitaj pažljivije tekst gore. :cool:;):cool:Još si ti mlada bombončice da se "meriš" sa mnom. ;) Treba te zalivati i negovati i maziti i paziti dok ne porasteš.... Pa kada sazriš i rascvetaš se ondak možemo da "debatujemo." ;):give_r::give_r::give_r::give_r:
 
Natrag
Top