Da li je ponos vrlina ili mana?

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Da li je ponos vrlina ili mana


Nemoj se smejati onom ko zbog ljubavi izgubi ponos već onom ko zbog ponosa izgubi ljubav, jer nije isto čovek u pustinji i pustinja u čoveku...

Reče neko...A ja se složih...Vi
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Lično se ne bih složio sa ovim što je neko rekao o ponosu. Ponos, po meni, nije mana, ali ne bih insinstirao po svaku cijenu i da je neka velika vrlina. U svakom slučaju, više je vrlina nego mana. Ja bih rekao da je ćovjek bez ponosa krpa, a ćovjek sa ponosom trn!
Ne mogu zamisliti čovjeka čvrstog i principijelonog a da nema određenu dozu ponosa.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2009
Poruka
1.014
Svakako da nije mana, ali ne treba biti ni previše ponosan i arogantan, to nigde ne vodi.
 
Član
Učlanjen(a)
21.10.2009
Poruka
205
Sve te mozgalice imaju rupu....kao i zakoni!!

Šta Čemo ako neko zbog gubitka ponosa, izgubi ljubav, aaa??
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Varijacija ima bezbroj. Izgubiti ljubav zbog ponosa nije dobro. Tu onda nešto nije uredu sa ponosom. Prenaglašen je i ekstreman, a sve ekstremno ne valja. No, ovdje ima i druga strana medalje. O kakvoj se ovdje ljubavi govori, ako je ona u stanju povrijediti ponos predmeta svoga postojanja??? Izgubiti ljubav koja tako nešto napravi i nije šteta!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ponos shvatam kao jedan od elemenata samopoštovanja i u tom smislu može biti veoma koristan prilikom donošenja važnih odluka, jer čovek ipak treba da gradi svoju ličnost na taj način da bude iskren prema sebi, da poštuje sebe, da veruje u sebe.
Ali ponekad postoji iskušenje, ponos ili poniženje. Hmm, ovde bi se ponovo podsetio na priču o prioritetima u životu :)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mislim da "imamo pravo" da se ponosimo onim sto smo sami postigli i,dok god to ne predje u nadmenost,ne vidim razlog zasto bi taj ponos bio necija mana.
A o odnosu "ponos/ponizenje" ne bih komentarisala jer mislim da je sve to individualno,ne postoji precizna definicija sta je za koga ponizavajuce...
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Nekako mi se čini da je odlika našeg društva da ponos izjednači sa arogancijom i gordošću.
Mislim da je besmisleno da čovek ruži sam sebe i poriče svoju sopstvenu vrednost samo da bi izbegao kritike okoline- još je gora situacija ako sam u tio zaista i počne da veruje. Svako treba da bude svestan svojih sposobnosti i kvaliteta da bi mogao da ih razvija i neguje- granica se prelazi kada ta svest postane iskrivljena u jednom ili drugom pravcu.
 
Natrag
Top