"Tada će vas predavati na muke i ubijati vas zbog imena moga." - Tko su velikani vjere?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357

Edith Stein - sljedeća crkvena naučiteljica?


Edith Stein mogla bi biti proglašena naučiteljicom Crkve s titulom “doctor veritatis” odnosno “naučiteljem istine”, nakon peticije bosonogih karmelićanki.

Papa Franjo primio je 18. travnja na privatnoj audijenciji u Vatikanu službeni zahtjev od vrhovnog poglavara karmelićana, oca Miguela Márqueza Callea, da se prizna teološka ostavština svetice koji je mučena u Auschwitzu.

Ako bude prihvaćen, Stein, također poznata pod svojim redovničkim imenom Sveta Terezija Benedikta od Križa, mogla bi postati peta žena koja će biti proglašena naučiteljicom Crkve, što je naslov koji priznaje značajan doprinos teologiji i moralnom životu Crkve.

Uz peticiju, Vatikanski dikasterij za kauze svetaca može službeno započeti potreban postupak za dodjelu titule Sv. Edith Stein.

Karmelićani su prvi put pokrenuli međunarodnu komisiju za prikupljanje potrebne dokumentacije koju zahtijeva Vatikan 2022. godine, godine u kojoj je obilježena i 100. obljetnica Steinina krštenja i 80. obljetnica njezina mučeništva.

Titula koja joj je tada bila predložena bila je “doctor veritatis” zbog njezine neumoljive intelektualne težnje za istinom koju je nakon obraćenja prepoznala u osobi Isusa Krista.

Stein je rođena 1891. u židovskoj obitelji u današnjem Wrocławu, u jugozapadnoj Poljskoj. Grad je tada bio poznat kao Breslau i nalazio se u Njemačkom Carstvu.

Nakon što se s 20 godina deklarirala kao ateist, doktorirala je filozofiju.

Odlučila se obratiti na katoličanstvo nakon što je provela noć čitajući autobiografiju karmelićanske redovnice iz 16. stoljeća svete Terezije Avilske dok je boravila u kući prijatelja 1921. godine.

“Kad sam završila knjigu”, prisjećala se kasnije, “rekla sam sebi: Ovo je istina.”

Stein je krštena 1. siječnja 1922. u dobi od 30 godina. Uzela je ime Teresa Benedicta od Križa kad je 12 godina kasnije postala novakinja karmelićanka.

Deset godina nakon što je Stein stupila u karmelićanski samostan, uhićena je zajedno sa sestrom Rosom, koja je također postala katolkinja, i članovima njezine redovničke zajednice.

Upravo je završila s pisanjem studije o sv. Ivanu od Križa pod naslovom “Znanost o križu”.

Sveta Terezija Benedikta od Križa umrla je u koncentracijskom logoru Auschwitz 9. kolovoza 1942. Papa Ivan Pavao II. proglasio ju je svetom 1998., a sljedeće godine proglasio je suzaštitnicom Europe.

“Bog je istina”, napisala je Stein nakon svoga obraćenja. “Svatko tko traži istinu traži Boga, bio on toga svjestan ili ne.”
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.564
Jehovini Svedoci u Rusiji i Ukrajini odbijaju mobilizaciju i ne ucestvuju u ratu.Zato su i zverski proganjani i od jednih i od drugih.
Јесте да је пост из фебруара 2022 али да демантујем неистину! У Русији, на почетку СВО није било било какве мобилизације. Мобилизација је била тек крајем септембра 2022. То је уједно била једина мобилизација на територији Руске федерације, и то ограниченог обима!
Ово је чисто да се демантује цитирани текст, што се тиче Русије!
Иначе, Јеховини сведоци и слични, у Русији су проглашени за секте и стављени ван закона! Да ли се то некоме свиђа или не, то у опште није релевантно!
....tebi su i Jehovini Svedoci nasilni, a mrava ne bi zgazili.. I njih napadas i vredjas..
Док сам живео у Београду, редовно су ми долазили на врата, мада сам их пар пута љубазно замолио да не долазе. Рекао сам им, ја сам православац као и моји већ вековима и да ме зато поштеде својих обилазака. Не, и даље су долазили све док их буквално нисам ишутирао и рекао да ће следећи пут радити мотка!
Зато, то са мравима, батали. Спроводе психичко насиље. Упорни су и досадни. Не уважавају туђе мишљење, молбу. Лично, волео би да их у Србији забране као и у Русији. На жалост, Србија је банана држава у којој вршљају НВО и разне секте.
Сви, који примају новац из иностранства за своје деловање треба да се прогласе за стране агенте!
Такав закон (FARA) САД су усвојиле још 1938 а данас се противе да било ко, сем њих, усвоји такав закон?!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.263
Зато, то са мравима, батали. Спроводе психичко насиље. Упорни су и досадни. Не уважавају туђе мишљење, молбу.

Oni imaju nepisano pravilo, odnosno tako ih uce, da ako neko nije hteo da saslusa prvi put, pokusaju u neko drugo vreme, jer okolnosti i misljenja ljudi se menjaju. Neko ko danas nije hteo da cuje, mozda ce za par meseci ili godina hteti da saslusa. Zato oni dolaze vise puta..

Licno, ne smatram ovo pozeljnim, ali iza toga ne stoji losa namera, barem kod onih koji dolaze na vrata. Oni iskreno veruju, i zele da pomognu ljudima da upoznaju "istinu". Drugo je sta njihova uprava pokusava..

Dakle, same ljude ne treba kriviti, niti ih mrzeti..

и даље су долазили све док их буквално нисам ишутирао и рекао да ће следећи пут радити мотка!

Cini se da je to jedini nacin, da im zapretis. Ali nije.. Jer ako nasilno reagujes, to vise ucvrscuje njihovo uverenje, jer Hristos nije bio nasilan.. Zato je bolje saslusati, i pruziti im valjane argumente iz biblije. Kada ih suocis sa argumentima, vise nece dolaziti.

Зато, то са мравима, батали. Спроводе психичко насиље.

Sami ljudi nisu krivi, tako su uceni. I nemaju zlu nameru, zele da pomognu.. Ako vide da si nasilan, to ce ih jos vise uveriti da su Bozje sluge. Jer Histos tako ne bi tako reagovao!

Лично, волео би да их у Србији забране као и у Русији

Сви, који примају новац из иностранства за своје деловање треба да се прогласе за стране агенте!

Pogresno je misljenje da je u pitanju novac i da su agenti.. Oni novac ne prikupljaju.. To je jedna jedina zajednica kojoj je obavezno skupljanje novca strano..

Ko ih finansira? Price da ih finansiraju strane sluzbe su dosta naduvane, jer to se finansira dobrovoljnim prilozima...

Ja sam proveo 3 do 5 godina u J.S., i dinara nisam dao, niti mi je ko trazio. A kad neko pocne da mi prica kako hvataju babe da im pisu stanove, ili traze novac, to je van svake pameti.. Ovo mozes cuti i na pinku, i razne gluposti..

Ne moze o sekti da prica neko ko tamo nije proveo ni dana. Ja jesam! I znam o cemu pricam.

Dakle, da li ih finansiraju strane sluzbe i da li su oni agenti?

Strane sluzbe bi eventualno imale interes, ako sekte podsticu na neutralnost i pasivnost u ratu.. Ali je to malo verovatno, s obzirom da sekta ne moze da utice na sire mase. Postoje druge metode da se narod odvrati od ucesca u ratu, pa je besmisleno ovo raditi putem vere. Nijedna sekta ne moze da utice na sire drustvene mase, jer narod vecinski nikada nece prihvatiti.. Pogotovo to nece uspeti u sekularnom drustvu.

Ako je cilj unistiti veru jednog naroda, oslabiti ga duhovno sto bi posredno uticalo i na patriotski osecaj, raditi to sektom je besmisleno. Pre bi se efekat postigao promocijom drustvenih normi i vrednosti, dakle degradacijom drustva, nego nekom sektom!

Inace, te sekte jednako operisu i postoje u drzavama za koje se smatra da su ih nama poslale.. Pa ako je cilj zatrovati jedan narod (psihicki duhovno itd..), sto bi one postojale u drzavama za koje se smatra da su ih nama poslale? Sto bi one trovale svkje stanovnistvo?

Ovo nema nikakvog smisla!

Jedini zakljucak u pogledu sekti koje operisu u nasoj zemlji i svetu, jeste da one nemaju nikakve veze sa politikom i sluzbama, vec da nastaju na temelju nekog verskog ubedjenja, sto se i vidi iz njihove istorije..
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.564
Oni imaju nepisano pravilo, odnosno tako ih uce, da ako neko nije hteo da saslusa prvi put, pokusaju u neko drugo vreme, jer okolnosti i misljenja ljudi se menjaju. Neko ko danas nije hteo da cuje, mozda ce za par meseci ili godina hteti da saslusa. Zato oni dolaze vise puta..
А какве везе самном имају њихова правила? По истом принципу, ни они мене нису хтели да саслушају када сам им рекао, ја сам као и сви моји вековима уназад православци!
Ако то није било довољно да схвате да су позвонили на погрешна врата, шта треба да радим да ме поштеде своје приче, која ме у опште не интересује!
Пошто нису прихватли милом, прихватили су силом. Када су схватили да може бити опасно, престали су да ми досађују!
Cini se da je to jedini nacin, da im zapretis. Ali nije.. Jer ako nasilno reagujes, to vise ucvrscuje njihovo uverenje, jer Hristos nije bio nasilan.. Zato je bolje saslusati, i pruziti im valjane argumente iz biblije. Kada ih suocis sa argumentima, vise nece dolaziti.
Управо супротно, сила је за њих решење. Када су схватили да могу да их побацам са спрата, више ми нису долазили! Олош само силу разуме!
Sami ljudi nisu krivi, tako su uceni. I nemaju zlu nameru, zele da pomognu.. Ako vide da si nasilan, to ce ih jos vise uveriti da su Bozje sluge. Jer Histos tako ne bi tako reagovao!
Ајде заобиђи ме те приче о помоћи. Ко је и када од њих тражио помоћ? У опште ме они нису никада интересовали јер су обична секта и одакле ти та бесмислена идеја о тражењу помоћи. То што ти припадаш тој секти, то је твој лични избор и на томе нека се и заврши. Нема потребе да било коме солиш памет по том питању. Твоје лично право је да сутра постанеш и наркоман и шта, онда ћеш нам објашњавати како то није лоше?
Pogresno je misljenje da je u pitanju novac i da su agenti.. Oni novac ne prikupljaju.. To je jedna jedina zajednica kojoj je obavezno skupljanje novca strano..

Ko ih finansira? Price da ih finansiraju strane sluzbe su dosta naduvane, jer to se finansira dobrovoljnim prilozima...

Ja sam proveo 3 do 5 godina u J.S., i dinara nisam dao, niti mi je ko trazio. A kad neko pocne da mi prica kako hvataju babe da im pisu stanove, ili traze novac, to je van svake pameti.. Ovo mozes cuti i na pinku, i razne gluposti..

Ne moze o sekti da prica neko ko tamo nije proveo ni dana. Ja jesam! I znam o cemu pricam.
Ја ћу ти причати на основу доказа који су у Русији дати јавности на увид. 90% новца добијали су из САД-а, што је документовано банковним трансакцијама. Због тога и свог начина деловања, проглашени су страним агентима и стављени ван закона! Тако то раде озбиљне државе! Русија, у којој живим, мулти конфесионална је држава. На првом месту је православље, пошто Руси чине нешто преко 80% становништва. На другом месту је ислам а онда су ту негде католици и Јевреји а иза њих Будисти.
Све остало су секте, а ти се мало информиши шта значи секта, да у будуће не шириш бесмислице!
Да си један од њих, не треба више од пар реченица, које си ти написао да би се то схватило!
Али, да не буде забуне, то је твоје лично право на твој избор али не и право да шириш секташтво. Задржи се на твом личном избору и све ће бити ок. Надам се да си разумео поруку?
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
985
Управо супротно, сила је за њих решење. Када су схватили да могу да их побацам са спрата, више ми нису долазили! Олош само силу разуме!
Upotrebljavati silu nije kršćanski...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.135
Kakvih sve gluposti ovdje procitah. Sreca pa ne zalazim ovamo u 18 vijek. Mislio sam da cu procitati nesto iz naucne literature, nesto o umjetnoj intiligenciji.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.564
Upotrebljavati silu nije kršćanski...
Много тога није хришћански. Ево, по писању, видим да си Хрват. Хришћански је то што сте ви Хрвати радили у име вере и не само ви Хрвати, него у опште католици?
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
985
Много тога није хришћански. Ево, по писању, видим да си Хрват. Хришћански је то што сте ви Хрвати радили у име вере и не само ви Хрвати, него у опште католици?
Ja sam bivši katolik, sad sam sektaš. Srbi, pravoslavci nisu ništa bolji....pop blagoslovi jedinicu "Škorpione" i ovi pobiju hiljade muslimana...to je samo mali primjer. Ni jedni ni drugi ne valjaju, prije svega mislim na katolike i pravoslavce nacionaliste. Svi ste vi tzv. kršćani, jedan sat ko bubice u crkvi, ali kad se iziđe onda se psuje, pije, slušaju narodnjaci, razmišlja o svjetskim stvarima - ubili bi sve ostale vjere, a boriti se za vjeru i trpjeti nije isto. Čast izuzecima, koji su pravi kršćani, koji vole sve ljude, nacije, vjere, čine dobro, pomažu itd. Pusti se krilatice - Bog i Hrvati, Srbi - nebeski narod....ne spašava nacija, nego Isus.....
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.564
Ja sam bivši katolik, sad sam sektaš. Srbi, pravoslavci nisu ništa bolji....pop blagoslovi jedinicu "Škorpione" i ovi pobiju hiljade muslimana...to je samo mali primjer. Ni jedni ni drugi ne valjaju, prije svega mislim na katolike i pravoslavce nacionaliste. Svi ste vi tzv. kršćani, jedan sat ko bubice u crkvi, ali kad se iziđe onda se psuje, pije, slušaju narodnjaci, razmišlja o svjetskim stvarima - ubili bi sve ostale vjere, a boriti se za vjeru i trpjeti nije isto. Čast izuzecima, koji su pravi kršćani, koji vole sve ljude, nacije, vjere, čine dobro, pomažu itd. Pusti se krilatice - Bog i Hrvati, Srbi - nebeski narod....ne spašava nacija, nego Isus.....
И ти ћеш као секташи држати некоме слово. Тешко!
 
Natrag
Top